Glob Net individual tours

  Strona główna
  Indie Wycieczki
  Nepal Wycieczki
  Indie Nepal Wycieczki
  Tybet Wycieczki
  Bhutan Wycieczki
  Himalaje Trekking
  Wycieczki Grupowe
  Wypoczynek / SPA / Ajurwed
  Pociągiem Przez Indie
  Dzika Natura - Rezerwaty
  Kulinarne Smaki
  Zwiedzanie Miast
  Pielgrzymki Religijne
  Pola Golfowe
  Przedłużenia Programów
  Przeloty
  Ubezpieczenia on-line

Sri Lanka wycieczki grupowe Glob Net

Wypoczynek w Ośrodku Ajurweda, Zwiedzanie, Warsztaty Kulinarne 16 dni

Trasa: Ośrodek Ajurweda, Matara, Yala National Park, Kandy, Matale, Dambulla,Sigiya, Anuradhapura, Colombo

Kto sądzi, że nie będzie mu dane dostąpić prawdziwej rajskiej szczęśliwości w niebie, ten może przynajmniej odwiedzić Sri Lankę. Według miejscowej legendy z Cejlonu do raju jest tylko 40 mil. Program wycieczki jest skierowany do osób, które chcą poczuć klimat tego wyspiarskiego kraju, chcą nauczyć się gotować, wypocząć, oczyścić swój organizm i spojrzeć na Sri Lankę inaczej niż z okna turystycznego autobusu. Nasza Podróż da nam możliwość poczuć Sri Lankę wszystkimi zmysłami.

 
PROGRAM

Dzień 1 Wylot z Polski
Dzień 2 Przylot do Colombo i dojazd do resortu
Dzień 3 Ośrodek Ajurweda
Dzień 4 Ośrodek Ajurweda
Dzień 5 Ośrodek Ajurweda
Dzień 6 Ośrodek Ajurweda
Dzień 7 Ośrodek Ajurweda
Dzień 8 Ośrodek Ajurweda
Dzień 9 Matara - Yala National Park - Tissamaharama
Dzień 10 Tissamahara - Kandy
Dzień 11 Kendy - Matale - Kendy
Dzień 12 Kendy - Dambulla
Dzień 13 Dambull - Sigiya - Dambulla
Dzień 14 Dambulla - Anuradhapura - Colombo
Dzień 15 Colombo
Dzień 16 Wylot Powrotny

 

Podczas tej niezwykłej podróży oczyścimy nasze ciało i umysł w Ośrodku Ajurwedyjskim, będą nas masować i nacierać ziołowymi olejami, będziemy ćwiczyć jogę, posłuchamy wykładów o medycynie staroindyjskiej, będziemy uczestniczyli w warsztatach i pokazach kulinarnych, zobaczymy jak rosną korzenne przyprawy i dowiemy się jak je zastosować przygotowując tradycyjne dania. Dotkniemy starożytnej kultury Sri Lanki, poczujemy piękno przyrody, spotkamy się z dziką zwierzyną, obejrzymy ludowe tańce, będziemy rozpieszczać podniebienie kokosowymi potrawami, a żeby było jeszcze bardziej pikantnie przekonamy się jak pali gardło cejlońskie chili i alkohol z drzewa palmowego.

Ośrodek Ajurwedyjski na Sri Lanka

Wypoczynek w Ośrodku Ajurweda

Po przylocie do Kolombo przejedziemy pociągiem do Matali na Południe Sri Lanki i potem busem do Ośrodka Ajurwedy. Tu będziemy wypoczywać 7 dni/ 6 nocy.

Nasz Ośrodek Ajurwedy jest zlokalizowany przy przepięknej plaży, wśród kołyszących palm. Jest tu bardzo kameralnie, nie ma resortów nastawionych na masową turystykę. Podczas naszego pobytu w Ośrodku Ajurwedy mamy zapewniony cały Pakiet All Inclusive: zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych, 3 posiłki dziennie, konsultacje z lekarzem ajurwedy, zabiegi Panchakarma*, zajęcia z jogi, medytacji, wykłady na temat Ajurwedy*, warsztaty kulinarne z zakresu gotowania zgodnie z naturą.

Panchakarma Sri Lanka Joga Sri Lanka

* Ayurveda jest sztuką codziennego życia w harmonii z prawami natury. Celem tej starej, medycyny staroindyjskiej jest zachowanie zdrowia i wyleczenie z chorób. Współgranie ciała, ducha i umysłu, postępowania i otaczającego środowiska tworzą podstawę Ajurwedy. Wiedza Ajurwedy pochodzi z wedyjskiej kultury starożytnych Indii. Przez tysiące lat była przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie. Najstarsze pisma w sanskrycie mają ponad 5000 lat. Według Ajurwedy umysł wywiera najgłębszy wpływ na ciało, zatem uwolnienie się od chorób zależy od zmiany świadomości, zrównoważenia jej i przekazania tej równowagi ciału. Ajurweda ma charakter holistyczny. Rozpatruje człowieka jako całość sumę jego sfery fizycznej, umysłowej i uczuciowej. Choroba definiowana jest jako brak równowagi pomiędzy siłami, które rządzą naszym ciałem. Dlatego też leczenie określonej choroby obejmuje przywrócenie harmonii całemu ciału, które w ten sposób wzmocnione dokonuje procesu uzdrawiania.

Sri Lanka Anuradhapura Sri Lanka Anuradhapura

* Panchakarma (Panczakarma) Aby w pełni odżywić ciało oraz umysł, a także zapewnić równowagę systemu energetycznego ciała, należy oczyścić oraz odpowiednio zrównoważyć kanały, które dostarczają substancje odżywcze i usuwają z organizmu substancje toksyczne. Kiedy już toksyny zostaną usunięte z najważniejszych kanałów układu pokarmowego i oddechowego, wtedy ciało w naturalny sposób samo się o siebie zatroszczy. Po oczyszczeniu, tkanki będą same dalej kontynuować ten proces oczyszczania i intensywnie wchłaniać substancje odżywcze. Takie oczyszczenie w medycynie staroindyjskiej nazywa się Panchakarma.  Jest to cały zestaw masaży specjalnymi olejami z wyciągami ziół, które pomagają naszemu organizmowi wydalić toksyny i przywrócić naszym doszą równowagę. Ta równowaga jest fundamentem trwałego zdrowia. Po 7 dniach wypoczynku w ośrodku Ajurwedy udamy się na wycieczkę objazdową

Wycieczka Objazdowa Sri Lanka

Co zobaczymy podczas wycieczki objazdowej szlakiem kulinarno - przyrodniczo -kulturowym?

Zobaczymy Kolombo - ożywione, ruchliwe miasto portowe, do którego dotarli pierwsi podróżnicy statkami, które wypełniali zakapowanymi na Sri Lance korzennymi przyprawami i kamieniami szlachetnymi.

W głębi kraju czeka na nas dawna stolica Kandy, która nadal jest ostoja tradycji królestwa Syngalezów.

Na północ od Kandy w tzw. Trójkącie Kulturowym, przetrwały do dziś miasta założone ok. 250 lat p.n.e. Anuradhapura, była stolicą syngaleskiego państwa przez ponad 1000 lat, a ruiny jej starożytnych budowli można porównać z egipskimi piramidami. Na naszym szlaku znajdzie się też średniowieczna stolica Sri Lanki Polonnaruwa, okazałymi ruinami. Zobaczymy też ósmy cud świata, czyli skalną twierdzę Sigirija (Sigiriya)

Zobaczymy najwspanialszy Rezerwat Przyrody Yale, a w nim zwierzęta żyjące na wolności i wspaniałą roślinność.

Warsztaty Kulinarne Sri Lanka

Udamy się na Plantację Przypraw, gdzie poznamy skarby Sri Lanki, czyli przyprawy. Podczas wycieczki objazdowej będziemy uczestniczyli w Warsztatach Kulinarnych i pokazach przyrządzania tradycyjnych potraw Sri Lanki.

Program Szczegółowy

1 Dzień Wylot z Polski

2 Dzień Przylot do Colombo i przejazd pociągiem do Matara, a potem busikiem do Ośrodka Ajurwedy

3,4,5,6,7,8 Dzień od 13 stycznia do 20 stycznia Ośrodek Ajurweda 7 dni/ 6 nocy

9 Dzień Natura Resort - Matara  - Yala National Park Tissamaharama

Po śniadaniu wyjazd z resortu i przejazd do Międzynarodowego Rezerwatu Yala (ok. 04-04 ˝ godziny)

Po przyjeździe safari jeepami na terenie rezerwatu i obserwowanie dzikich zwierząt żyjących w naturze (ok. 02-02 ˝ godziny)

Yala NP na Sri Lanka Yala NP Sri Lanka
Rezerwat Przyrosy Yala na Sri Lanka Yala na Sri Lanka

* Yala National Park zajmuje powierzchnię 126, 786 ha w tym rezerwat ścisły, który został utworzony w 1938 roku, żeby chronić ginące gatunki zwierząt występujące w środowisku naturalnym na Sri Lance. Rezerwat zasłynął głównie z dużej ilości słoni, leopardów, jeleni, samburów, krokodyli, mangust, niedźwiedzi, dzikich bawołów i innych rzadko spotykanych gatunków. Ma tu też swoje schronienie ponad 130 gatunków ptaków.
Po wizycie w rezerwacie przejazd do hotelu w Tissa i zakwaterowanie. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w miejscowości Tissa.

Kandy dawna stolica Sri Lanki

10 Dzień Tissamahara - Kandy

Po śniadaniu przejazd do Kandy (ok. 05 godz.)

*W historii Sri Lanki od zawsze Królestwo Kandy było otoczone legendami. Usadowione w sercu wyspy, wśród wzgórz, głęboko w nieprzebytej puszczy, opierało się atakom Portugalczyków, Holendrów, a nawet dość długo Anglikom. Kandy było Cejlończyków bastionem tradycji i ostoją rodzimej kultury. Znajduje się tu najważniejsza buddyjska świątynia, w której przechowuje relikwię buddyjską  Ząb, który należał do samego Buddy.

W Kandy rozwinął się wyjątkowy styl architektoniczny, styl w malarstwie i wyrobach rzemieślniczych. Tu znajdziemy miejsca, gdzie się przyrządza tradycyjne cejlońskie potrawy jak np. świeżo uprażone orzechy nerkowca z dodatkiem chilli lub surowe nerkowce ugotowane w mleczku kokosowym z przyprawami.

W Kandy zwiedzimy słynną Świątynie Zęba, czyli Dalada Maligawa, Pałac Królewski z Muzeum Narodowym, Łaźnie Królewskie, Salę Audiencyjną, Muzeum Słonia Radży. Odwiedzimy trzy Świątynie Dewale, które są na pół buddyjskie na pół hinduistyczne, bo pochodzą z czasów, kiedy na tronie królewskim zasiadali Tamilowie z Południowych Indii (wycieczka ok. 2 -3 godziny).

Wieczorem spacer nad jezioro i jesteśmy zaproszeni na Pokaz Kultury Kandy, czyli tańce i śpiewy ludowe z Sri Lanki (ok. 1 godzina). Po pokazie powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Stupa buddyjska z relikwią zemba Buddy na Sri Lanka Warsztaty Kulinarne na Sri Lanka
Ogród Przypraw Sri Lanka Ogród Przypraw na Sri Lanka

11 Dzień Kandy - Matale (Ogród Przypraw) - Kandy

Po śniadaniu przejazd do Ogrodu Botanicznego Peradeniya, gdzie zobaczymy jak rosną przyprawy i nauczymy się je rozpoznawać (warsztaty potrwają ok. 02 godzin)

Potem przejedziemy do Królewskiego Ogrodu Botanicznego, który zajmuje powierzchnię 147 akrów i został założony w 1374 roku przez władcę Królestwa Gampola i Kandy. W ogrodzie znajduje się ok. 4000 gatunków drzew, roślin i pnączy. Najchętniej fotografowana jest Aleja Palm, która była sadzona już w 1905 roku. (zwiedzanie ok. 01 godziny)

Następnie przejedziemy do Ogrodu Przypraw w Matale i zobaczymy jak uprawia się cynamon, kardamon, pieprz, imbir i inne przyprawy. Nauczymy się rozpoznawać po zapachu i smaku przyprawy.

W porze lunchu będziemy brać udział w Warsztatach Kulinarnych "Wykorzystanie przypraw w Kuchni Sri Lanki". Szef lokalnej restauracji nauczy nas jak prawidłowo używać przypraw tak, żeby wydobyć z nich naturalny aromat. Nauczymy się również jak łączyć smaki w tradycyjnych daniach z Sri Lanki. Na koniec zdegustujemy nasze danie. (warsztaty ok. 01 - 01 ˝ godziny)

Po warsztatach powrót do hotelu w Kandy. Wieczór wolny, obiadokolacja. Noc w hotelu w Kandy.

Dambulla - Groty świątynne na Sri Lanka

12 Dzień Kendy - Dambulla

Po śniadaniu przejazd do Dambulla (ok. 04 ˝ godziny) - miejscowości, do której turyści przybywają, aby wyruszyć na eksploatacje tzw Trójkąta Kulturowego.

* Trójkąt Kulturowy

Tą nazwą określa się obszar wyznaczony przez trzy byłe stolice Sri Lanki: Kandy, Anuradhapura i Polonnaruwa. Zwiedzimy w nich starożytne i średniowieczne zabytki mające wyjątkową wartość w skali całego świata. W Anuradhapura - pierwszej stolicy Sri Lanka, panujący królowie zbudowali największe w świecie stupy buddyjskie. Zaledwie 10 km na wschód znajduje się Mihintale - miasto mnichów, powstałe wokół jaskini, w której przed laty medytował buddyjski nauczyciel Mahinda. W położonej nieco dalej na południe Polonnaruwa zachowały się średniowieczne budowle i olbrzymie, wycięte w litej skale rzeźby. W samym sercu trójkąta znajduje się osławione Sigiriya miasto - twierdza zbudowane przez samozwańczego króla na szczycie gigantycznego ostańca.

Każde z tych czterech miejsc wywrze ogromne wrażenie nawet na wielkim światowcu, a zwiedzane jedno po drugim mogą wręcz przytłoczyć podróżnika.

*Miasto Dambulla jest odwiedzane głównie ze względu na 5 Grot świątynnych, które datuje się na I wiek p.n.e. Wewnątrz grot znajdują się prawie nie zniszczone freski i 130 statuetek Buddy, bogów panteonu hinduistycznego i statuetka króla, który był fundatorem grot świątynnych. Zwiedzimy dwie najwspanialsze i najlepiej zachowane groty świątynne.(zwiedzanie ok. 1 ˝ godziny)

Potem przejedziemy do hotelu i zakwaterowanie. Wieczorem Warsztaty Kulinarne "Tajniki Kuchni Sri Lanki", na których zobaczymy jak prawidłowo przyrządzić tradycyjne dania kuchni Sri Lanki (ok. 1 -1 ˝ godziny), obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Dambulla.

Sigiriya na Sri Lance

13 Dzień Dambull - Sigiya - Dambulla

Po śniadaniu przejazd do ogromnego ostańca, któremu dorobiono głowę i łapy lwa, czyli do  Sigiriya. Będziemy wspinać się po schodach na sam wierzchołek platformy  i wejdziemy do twierdzy. Spacer z przewodnikiem wśród zabytków tego wspaniałego królestwa: Pozostałości po Pałacu, Ogród Wodny, Ogród Skalny, Ogród Tarasowy, Lustrzaną Ścianę...(wycieczka ok. 3 - 3 ˝ godzin)

*Sigirija (Sigiriya) Żadne opisy, żadne zdjęcia nie przygotowują nas na niesamowite wrażenie, jakie wywiera na zwiedzających Sigirija, najbardziej niezwykła z dawnych lankijskich stolic, pochodząca sprzed 1500 lat.

Z równiny niespodziewanie wyrasta 200-metrowej wysokości skała, taki ostaniec, na której szczycie zbudowana została przed wiekami twierdza. Twierdza była małym królestwem z pałacami, ogrodowymi pawilonami i sadzawkami i buddyjskim klasztorem. Skałę przekształcono w olbrzymiego, przyczajonego lwa - do ostańca dodano ceglaną głowę, tors i łapy, które zachowały się do dzisiaj, dzięki czemu skała zyskała nazwę Lwia Skała.

Monarcha Kassapa, który zbudował to dziwo na skale, nie bez przyczyny chował się na trudno dostępnej skale. Wcześniej zabił własnego ojca i wypędził brata z królestwa, który miał większe prawa do tronu. Twierdza, otoczona fosami, strażnicami i sama jej lokalizacja była na tyle niedostępna, że nikt nawet nie ośmielił się jej zdobywać. Ale jak to w historiach bywa, wszystkim nieszczęściom wychodzimy sami naprzeciw, poprzez swoja zachłanność. Tak też uczynił Kassapa, który zapragnął zdobyć więcej ziemi, co skończyło się dla niego śmiercią i to nie w chwale, ale to już inna dłuższa historia.

Zejdziemy w dół i przejedziemy do pobliskiej wioski, gdzie przyjrzymy się życiu mieszkańców Sri Lanki i ich codziennym pracą. Będziemy mieli okazję zapoznać się jak są przyrządzane proste potrawy, które są spożywane przez mieszkańców wsi. (wycieczka ok. 1 - 2 godziny)

Wieczorem powrócimy do hotelu na obiadokolację i nocleg w hotelu Dambulla.

Plantacja herbaty na Sri Lanka

14 Dzień Dambulla - Anuradhapura - Kolombo

Wcześnie rano wyjazd do Anuradhapura i zwiedzanie (ok. 2 -3 godziny) zabytkowych ruin.

* W historii świata starożytnego Anuradhapura przez ponad 100 lat była największym miastem, ośrodkiem kultury i stolicą królewską państwa Lanki. W szczytowym okresie miasto liczyło ok. 2 mln ludności, w tym dziesiątki tysięcy mnichów.

Kolejni monarchowie budowali coraz to wspanialsze budowle, Pałace, Ogrody, wymyślne rzeźby i świątynie do przechowywania buddyjskich relikwii. W tym czasie powstały też pierwsze szpitale ajurwedyjskie. Miasto utrzymywało kontakty handlowe z Imperium Rzymskim eksportując korzenne przyprawy, kamienie szlachetne a również słonie.

W IX wieku Anaradhapura uległa najeźdźcą, mieszkańcy zostali wypędzeni, miasto złupione i od tej pory nastąpiło powolne zarastanie miasta przez dżungle. Na szczęście Anuradhapura nie jest miastem martwym, odbywa się tu wiele festiwali, w każdą pełnię księżyca przybywa tu tysiące buddyjskich pielgrzymów, aby medytować pod świętym Drzewem Bo (Śri Maha Bodhi), które wyrosło ze szczepu dokładnie tego figowca, pod którym medytował sam Budda i rośnie tu od 23 stuleci.

W Anaradhapura zobaczymy też inne zabytki takie jak: Spiżowy Pałac, po którym zostały tylko kolumny, Wielką Stupę, zwaną tutaj Dagoba, Słoniowy Mur, który podtrzymuje Stupę jak to w mitologii słonie podtrzymują całą ziemię.

Po zwiedzaniu będziemy kontynuować przejazd Kolombo (ok. 06 godzin.) Po przyjeździe do Kolombo przejazd przez nowoczesne dzielnice miasta i zachwycanie się nowoczesnością stolicy.

Kolombo - stolica Sri Lanki

* Kolombo

Za ścianą zgiełku, tłumu i chaosu kryje się pełna kontrastów mieszanina kultur, odzwierciedlająca to, co najbardziej interesujące w tym fascynującym wyspiarskim kraju, jakim jest Sri Lanka. Obecne szybko rozwijające się miasto stanowiące las drapaczy chmur jest zbyt nowoczesne żeby dało się polubić.

Okolica Kolombo była zasiedlana głównie przez muzułmańskich żeglarzy, którzy w VII wieku przybywali tu, żeby zakupić korzenne przyprawy. Kolombo pozostawało małym portem aż do XVI, kiedy to przybyli Portugalczycy i postawili tu swój fort, aby odeprzeć ataki innych państw z Europy o kolonialnych pokusach. Nie odparło się jednak Imperium Brytyjskiemu, które tu też postanowiło zostawić swój ślad.

To właśnie post kolonialne zabytki w mieszane w lokalną kulturę Sri Lanki są duszą miasta.

Po przyjeździe do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i noc w hotelu w Kolombo.

15 Dzień Kolombo

Na naszą kulinarną wyprawę wybierzemy się do Dzielnicy Fortu,  najpierw żeby poznać lokalne produkty, z których przyrządzane są potrawy, a potem żeby spróbować specjałów lokalnej kuchni, która łączy w sobie wyrafinowanie arabskich dań, prostotę portugalskich potraw, indyjskich Dhal i aromat przypraw z Sri Lanki.

Wcześnie rano wycieczka do dzielnicy fortu na targ rybny. Będziemy mieli okazję zapoznać się z gatunkami ryb poławianymi w Oceanie Indyjskim. Nasz przewodnik objaśni nam, jakie ryby najlepiej nadają się do poszczególnych potraw. W krętych uliczkach Bazaru Pettah znajduje się niezliczona ilość małych sklepików, które sprzedają lokalne przyprawy, tradycyjne zioła ajurwedyjskie i warzywa te popularne i mniej znane.

Targ Rybny w Kolombo Targ Rybny w Kolombo
Targ Rybny w Kolombo Targ Rybny w Kolombo

Spacer uliczkami starego miasta najlepiej rozpocząć od Wieży Zegarowej z latarnią morską, potem dojść do Domu Prezydenta (Janadhipathi Mandiraya), po podziwiać Hotel Grand Oriental, ciekawą budowlą jest również Dawny Parlament a obecnie Sekretariat Prezydencki. W starej dzielnicy Kolombo, znanej jako dzielnicą fortową możemy spotkać istny tygiel religijny i kulturowy. Obok kościołów, meczety i hinduistyczne świątynie, otoczone buddyjskimi posągami i strupami.

Po południu powrócimy hotelu na Pokaz Kulinarny Kuchnia Fusion przyrządzania dań z manu potraw miasta portowego Kolombo (ok. 1 ˝ godz). Uroczysta degustacja naszych pokazowych dań i wieczór na wypoczynek. Nocleg w hotelu.

16 Dzień Wylot powrotny

Transfer na lotnisko i powrót do kraju.

Termin: 12 styczeń 2019

Cena za wycieczkę grupa 16 osób

Cena od osoby za wycieczkę objazdową 699 USD hotele 3* + 730 EURO  Pakiet Ajurweda w Resorcie + 2299 PLN za przelot na Sri Lankę i powrót (przelot mozna wykupić indywidualnie) + ubezpieczenie

Cena za wycieczkę obejmuje:

część wypoczynkowa:

Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w Ośrodku Ajurweda

3 posiłki dziennie (śniadanie, lunch, obiadokolacje)

Konsultacje z Lekarzem Ajurwedy

Zabieg Panchakarma: codziennie po 3-4 godziny masaże, olejkownie, okłady patrz Panchakarma

Poranne zajęcia z jogi

Zajęcia z medytacji

Wykłady o  Ajurwedzie *

Warsztaty kulinarne z zakresu gotowania zgodnie z naturą

Przejazd pociągiem z Colombo do Matara

Transfer do Ośrodka Ajurwedy

Część objazdowa:

Zakwaterowanie w hotelach 3***

Wyżywienie: śniadania + obiadokolacje

Wycieczka zgodnie z programem

Warsztaty i pokazy kulinarne jak w programie

Transport busem z klimatyzacją

Lokalni przewodnicy / polski pilot

Wycieczka jeepem w rezerwacie przyrody Yalo

Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Wszystkie podatki i opłaty

Hotele 3* 
Nature Lanka Ayurveda Panchakarma Health Resort http://naturelankaresort.com/en/
Tissamaharamaya - Chandika Hotel lub podobny http://www.chandrikahotel.com/
Kandy - Swiss Residence lub podobny http://www.swissresidence.lk
Dambulla - Pelvahera Village Resort lub podobny http://www.pelweheraresort.com/
Kolombo - Palm Village Hotel lub podobny http://palmvillagehotel.com
 

Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Wycieczka Sri Lanka z Glob Net tel 501272121